Przestraszony pies
Ochrona przyrody

W wakacje porzucanych zwierząt jest aż 40 proc. więcej!

Co zrobić z psem w wakacje? Jedni szukają opieki u znajomych lub rodziny, inni bez skrupułów wyrzucają zwierzę – z samochodu, w lesie itd. Sposobów na pozbycie się niechcianego już lokatora jest wiele, a przecież można skorzystać z usług hotelu dla zwierząt.

Nie wyrzucaj psa w wakacje – w sezonie do schroniska trafia znacznie więcej zwierząt niż w ciągu całego roku. Wolontariusze szukają dla nich nowych domów, ale nie jest to łatwe – zwłaszcza w przypadku dorosłych psów czy kotów. Wakacje to czas wyjazdów, z kolei wiosna to pora miotów – co z nimi zrobić? Wiele osób, nie chcąc opiekować się szczeniakami ani szukać dla nich właścicieli, po prostu je wyrzuca – w lesie, na wsi, pod schroniskiem itd.

Wyjeżdżając na wakacje, należy zapewnić pupilowi dobre warunki – znaleźć opiekę u rodziny albo znajomych, zabrać ze sobą (jeśli jest to możliwe) lub skorzystać z usług ludzi, którzy chętnie się psem czy kotem zaopiekują – są to tzw. hotele dla psów i kotów. Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo. Jednym z chętniej odwiedzanym jest hotel http://www.petlandia.pl/.

Taka placówka dla zwierząt zwykle oferuje duże i wygodne boksy, a także ogród, w którym przygotowano wybieg i miejsce do wspólnych zabaw. W wybranych są też pokoje, a nawet apartamenty. Zwierzę ma zapewnione jedzenie, porcję zabawy, opiekę i towarzystwo, a za dopłatą usługi dodatkowe, np. strzyżenie, kąpiel itd. Warto przyjechać na miejsce, sprawdzić warunki, pokazać miejsce psu, aby następnym razem odczuwał już mniejszy stres. Hotel dla psów i kotów to zdecydowanie jedno z najbardziej humanitarnych rozwiązań.

K. pixabay RandyDMM

Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞