Miejsca

Gdzie wybrać się na Majówkę?

Długi weekend majowy to świetna okazja, by wybrać się na łono natury. Góry Świętokrzyskie albo Sowie, może Hel lub Śląsk? Poznaj 5 miejsc, gdzie warto spędzić Majówkę.

  1. Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie słyną z wielu podań, legend i tajemniczych miejsc. Wybierz się głównym szlakiem z Nowej Słupi przez Święty Krzyż na Łysicę i do Świętej Katarzyny, zobacz klasztor na Świętym Krzyżu oraz skalne rumowiska, na których spotykały się dawniej lokalne wiedźmy. Na szczycie Łysicy podobno są resztki po zaczarowanym zamku, a na dole źródełko św. Franciszka, w którym można wyleczyć różne choroby oczu.

  • Półwysep Helski

Na Hel w XVII w. można było dostać się statkiem lub wpław, gdyż była to wyspa, otoczona z każdej strony morzem. Jednak współpraca morza przynoszącego cały czas tony piasku oraz człowieka doprowadziły do tego, że w końcu archipelag stał się mierzeją. Wybierz się do uroczego miasteczka Hel, uprawiaj sporty wodne i ciesz się spokojem oraz wybierz na liczne wyprawy rowerowe. Poszukiwacze historycznych atrakcji znajdą tu pozostałości bunkrów i ciekawe muzea. Poznaj podczas Majówki atrakcje nadbałtyckiego wybrzeża.

  • Kaszuby

Skoro odkrywasz Hel, to warto wybrać się również na Kaszuby. Tu czas się jakby zatrzymał – Kaszuby słyną z różnorodnego krajobrazu, są popularne wśród osób ceniących spokój. W tzw. Szwajcarii Kaszubskiej nie brakuje atrakcji dla nikogo. Są tu urocze lasy, pola i jeziora (aż ponad 500), wzgórza i malownicze doliny. Gościnni mieszkańcy powitają Was w tradycyjnym języku kaszubskim i chętnie opowiedzą o tym miejscu. Można wybierać między innymi między najstarszym w Polsce skansenem we Wdzydzach Kiszewskich, spływem kajakowym nurtem rzeki Raduni czy też wspinaczką na Wzgórza Szymbarskie. Tu znajduje się też najwyższe wzniesienie Niżu Polskiego, Wieżyca.

  • Bory Tucholskie

Marzy Wam się relaks na łonie natury? Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce. Będzie to świetny wybór dla osób zafascynowanych dziką przyrodą – to aż cztery parki krajobrazowe oraz kilkanaście rezerwatów przyrody. Są tu m.in. fragmenty pierwotnej puszczy, okazy reliktowej flory, rzadkich gatunków zwierząt (jak np. orzeł bielik). Miejsce spełni też oczekiwania fanów sportów wodnych, m.in. spływów kajakiem.

  • Roztocze

Roztocze to nazwa krainy geograficznej łączącej Wyżynę Lubelską z Podolem – to miejsce o niezwykłych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Roztocze dzieli się na Wschodnie, Zachodnie i Środkowe. Nie ma drugiego takiego regionu w Polsce – wiele osób określa je mianem Polskiej Toskanii, bo można tu uciec i poznać inny tryb życia. Nic dziwnego, że popularna jest tu agroturystyka oraz etnoturystyka (turystyka winna).

Dla miłośników odpoczynku na świeżym powietrzu są kompleksy leśne Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej, Roztoczański Park Narodowy, rezerwat przyrody św. Rocha. Można też wybrać się do Krasnobrodu do Sanktuarium MB Krasnobrodzkiej. Aktywni mogą jeździć konno lub na rowerze i wybrać się na wędrówki.

Lena.k

fot. Pixabay

Karolina to ekspertka w dziedzinie behawiorystyki kotów, właścicielka trzech futrzaków i autorka artykułów o opiece nad kotami. W swojej pracy współpracuje z weterynarzami, dzięki czemu jej porady są aktualne i rzetelne. Jest znana z humorystycznego podejścia, nazywając swój dom "luksusowym hotelem dla kotów". 🐱📚🐾