Mini zoo w Sopocie
Miejsca

Sopot – Perła Polskiego Wybrzeża

Trójmiejski Park Krajobrazowy to płuca Trójmiasta o łącznej powierzchni niemal 20 000 ha. Park rozciąga się na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu, ale zasięgiem obejmuje również Rumię oraz m.in. Wejherowo.

Trójmiejski Park Krajobrazowy utworzono uchwałą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku z 3 maja 1979 r. Na terenie parku znajduje się 10 rezerwatów przyrody. W Sopocie znajduje się rezerwat przyrody “Łąka Redłowska” o powierzchni ok. 30 ha. Jest to jedno z największych w Polsce skupisk roślinności łąkowej, w tym chronionej rośliny – storczyka szerokolistnego Plaża w Sopocie rozciąga się wzdłuż całego miasta. Jej długość to 4,3 km, zaś powierzchnia wynosi 26 ha.

Najwęższe miejsce plaży ma zaledwie 15 metrów, najszersze blisko 100 metrów1. Plaża jest piaszczysta i uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Park Południowy w Sopocie to duży, zielony teren, położony na południe od sopockiego mola i biegnie się wzdłuż całego morskiego brzegu. Jest to jedno z najbardziej znanych, reprezentujących walory naturalne Sopotu miejsce. Park ten oferuje wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Rezerwat przyrody Zajęcze Wzgórze to rezerwat przyrody położony na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w lasach w zachodniej części Sopotu. Utworzony został w 1983, a jego powierzchnia wynosi 11,66 ha. Występuje tu 89 gatunków roślin naczyniowych.

Mini Zoo w Żukczynie

Zwierzaki Nad Potokiem to niesamowite miejsce w Żukczynie, gdzie dzieci i dorośli mogą poczuć się jak w prawdziwym mini zoo! Można tam spotkać wiele oswojonych zwierzaków, które uwielbiają kontakt z ludźmi.

Nie ma nic lepszego niż dotknięcie miękkiego futerka, nakarmienie i pogłaskanie przyjaznego zwierzaka! Mini zoo jest otwarte od czwartku do niedzieli, więc warto zorganizować rodzinny wypad w te dni. Można też tam zorganizować imprezę plenerową lub okolicznościową jak urodziny czy ognisko. To miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć się bliżej natury i spędzić czas w wesołym towarzystwie przyjaznych zwierząt.

W krainie Zwierzaków Nad Potokiem czeka na odwiedzających pełne przygód i radości środowisko, w którym młodzi i starsi mogą uczyć się o zwierzętach, jednocześnie budując więzi z nimi. Wiele mieszkańców tego urokliwego miejsca urodziło się i wychowało wśród ludzi, co sprawia, że uwielbiają kontakt z dziećmi, przytulać się i być głaskane.

To nie tylko edukacyjne doświadczenie, ale też doskonała okazja do spędzenia czasu z rodziną i bliskiego kontaktu z naturą. W między zwierzakami można spotkać zarówno egzotyczne gatunki, jak i te, które na co dzień są nam bliższe. Dzieci z zapartym tchem obserwują, jak zwierzęta żyją, jedzą i bawią się, ucząc się jednocześnie odpowiedzialności za naszych mniejszych przyjaciół.

Na terenie zoo można spotkać wiele zwierząt, takich jak konie i kucyki, które można nakarmić z ręki. Są one bardzo przyjazne i cieszą się z kontaktu z ludźmi. Lamy to kolejne zwierzęta, które można zobaczyć w Zwierzakach Nad Potokiem. Są to sympatyczne i spokojne zwierzęta, które bardzo lubią się przytulać. Innym ciekawym gatunkiem są alpaki, które chętnie pozują do zdjęć. Zwierzaki Nad Potokiem to miejsce, w którym można zrobić kilkadziesiąt pamiątkowych zdjęć. Jest tutaj ponad 30 różnych gatunków zwierząt.

Poza tym na terenie mini zoo można spotkać także wiele innych zwierząt, takich jak gęsi, pawie, kaczki ozdobne oraz daniele. Wszystkie te zwierzęta są oswojone i można je karmić z ręki. To doskonała okazja, aby bliżej poznać te niesamowite stworzenia.

W weekendy na terenie rozpalane są ogniska, które tworzą niepowtarzalny klimat i umożliwiają wypoczynek w przyjaznej atmosferze. To również okazja do integracji i spędzenia miłego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dla dzieci zorganizowana jest także jazda na kucyku w soboty i niedziele. To świetna okazja, aby nauczyć się jeździć konno i spędzić miło czas wśród zwierząt.

Zaraz koło mini zoo znajdują się również 2 małe lasy, w których można spotkać takie zwierzęta jak dziki, lisy czy sarny. Wolno chodzące koty z mini zoo również lubią spacerować sobie po okolicznych terenach. Kiedyś właścicielom uciekły daniele z zagrody. Zamieszkały one na pobliskich łąkach, polach i w lesie. Urodziły one nawet młode na wolności.

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾