jaki namiot wybrać?
Camping

Jak wybrać namiot turystyczny na wyprawę? Porady

Zmęczeni cywilizacją i zabieganiem, często szukamy ciszy i relaksu na łonie przyrody. Wycieczka i spanie w namiocie wśród natury pod niebem to jeden ze sposobów, by odzyskać siły. Zakup namiotu może jednak być nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Miłośnicy biwakowania często mają kilka namiotów – lekki na krótki trekking i zaawansowany na dłuższe wyprawy. Jeśli lubisz wyprawy plenerowe i spanie pod gołym niebem, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak wybrać odpowiedni model.

Do wyboru są namioty turystyczne w różnych modelach, między innymi:

  • namiot tunelowy,
  • namiot kopułowy,
  • namiot trójkątny / grzbietowy,
  • namiot geodezyjny,
  • namiot igloo,
  • namiot tipi,
  • namiot z dmuchanym stelażem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając namiot?

Wybór namiotu zależy od indywidualnych potrzeb, rodzaju wyprawy, łatwości w rozstawieniu namiotu, liczby biwakowiczów, konstrukcji, wagi, wielkości (liczby komór) i budżetu. Zwróć uwagę m.in. na jego szkielet, wnętrze czy tropik, linki oraz śledzie – każdy element pełni ważną funkcję i musi być dobrej jakości. Trzeba pamiętać o tym, że pogoda jest zmienna – mogą być deszcze i silne wiatry. Dobrze zainwestować w namiot wiatro- i wodoodporny.

Jako wiatroodporne polecane są namioty kopułowe i tunelowe. Przy deszczowym klimacie warto wybierać namioty z wodoodpornością na poziomie minimum 3000 mm. Podczas wypraw trekkingowych pokonujemy wiele kilometrów – to zwykle wędrówka przez kilka dni.

Konstrukcja namiotu – lekki, ale trwały

Namioty trekkingowe muszą być odporne na nagłe zmiany pogody. Stanowią zabezpieczenie przed zimnem i opadami. Powinny być trwałe, wykonane z odpowiednich materiałów, odporne, ale także lekkie, aby nie generowały obciążenia. Ich konstrukcja musi być mocna i odporna, a także musi świetnie przylegać do podłoża, by zabezpieczyć przed wiatrem. Zwykle jest wykonana z włókna szklanego lub aluminium.

Namioty kopułowe

Namioty kopułowe są dobrym wyborem w teren, na którym trudno jest wbić śledzie czy szpilki. Mogą stać przy wykorzystaniu stelaża i wymagają mniejszej powierzchni niż namioty tunelowe. Tropik ściśle przylega do namiotu właściwego, nie poddaje się łatwo kierunkowi wiatru i nie robi dużo hałasu przy mocnym wietrze.

Namioty tunelowe

Do ich rozstawienia potrzeba więcej miejsca, śledzi lub szpilek oraz odciągów – linek napinających. Jest jednak większy, zapewni więcej komfortu i przestrzeni, a do tego ma jeszcze jedną ważną zaletę – jest lżejszy. Przedsionek to dodatkowe miejsce do przechowywania. Namioty tunelowe poddają się szybciej wiatrom bocznym, ale rozstawione zgodnie z kierunkiem wiatru zagwarantują ochronę i będą stabilne.

Namioty igloo

Także igloo jest często spotykanym rodzajem namiotu. To prosta konstrukcja, zapewnia dużo miejsca przy dość niskiej wadze. Namiot sam stoi na podłożu – jest samonośny, czyli nie trzeba go mocować szpilkami czy śledziami do gruntu. Jest praktyczny, wygodny i prosty – dobry dla osób, które kupują pierwszy namiot w swoim życiu. Sprawdzi się jako namiot mobilny na różne wycieczki.

fot. FabricioMacedoPhotos / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾