morskie oko
Camping Miejsca

Polskie Góry – Najpiękniejsze szlaki w Karpatach

Krajobraz polskiej części Karpat to zjawiskowy mozaik dzikiej przyrody, malowniczych dolin i majestatycznych szczytów, oferujący wędrówkom szereg urokliwych tras. Wśród nich, oto kilka najpiękniejszych szlaków, które stanowią prawdziwy raj dla miłośników górskich wędrówek.

Karpaty to raj dla miłośników wędrówek po górach i wypoczynku w ruchu. W polskich Karpatach wyróżnia się jedenaście pasm górskich. Najważniejsze karpackie pasma to Tatry oraz Beskidy. Można wyróżnić m.in. Zakopane, Szczyrk, Wisłę, Ustroń, Białkę Tatrzańską, Krynicę-Zdrój, Szczawnicę, Bukowinę Tatrzańską i inne miejscowości. Walory przyrodnicze czy uzdrowiskowe Karpat są powszechnie znane.

Karpaty – majestatyczne pasma górskie i tajemnice ich nazwy

Co ciekawe, nie wiadomo, skąd wzięła się nazwa Karpaty. Możliwe, że od plemienia Karpów – wolnych Daków, których Ptolemeusz nazwał Karpates Oros w II w. n.e. Możliwe jest też powiązanie ze słowem „korpata”, co oznacza kamień, skałę albo górę.

Odkryj różnorodność polskich Karpat – poprzez Tatry aż do Bieszczad

Na polskie Karpaty składają się:

 • Tatry
 • Gorce
 • Pieniny
 • Beskid Mały
 • Beskid Niski
 • Beskid Makowski
 • Beskid Sądecki
 • Beskid Śląski
 • Beskid Żywiecki
 • Beskid Wyspowy
 • Bieszczady
stok górski karpaty
mryoxter/pixabay

Bieszczady

Polonina Caryńska. Jeden z najpiękniejszych szlaków Bieszczad, przechodzący przez imponujące połoniny oraz oferujący spektakularne widoki z wielu perspektyw.

Szlak na Tarnicę. Najwyższy szczyt Bieszczadów, skąd roztacza się niezrównany widok na całą panoramę gór.

Pieniny

Trzy Korony. Centralny punkt Pienin, gdzie można podziwiać nie tylko piękne krajobrazy, ale też dostrzec niezwykłą faunę i florę regionu.

Szlak na Sokolicę. Krótka, ale stroma wędrówka, która zaskakuje przepięknymi widokami.

Beskid Żywiecki

Babia Góra. Inaczej zwana Diablak, to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, oferujący wędrówkom wyjątkowe przeżycia.

Beskid Sądecki

Radziejowa. Przejdź się malowniczym szlakiem, prowadzącym na najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego, gdzie można podziwiać okoliczne doliny i panoramę Tatr.

Tatry

Morskie Oko. Chociaż często oblegane przez turystów, to miejsce zachwyca niezmiennie swoim pięknem. Idealne na jednodniowy wypad.

Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jeden z najpiękniejszych szlaków w Tatrach, przechodzący obok krystalicznych górskich jezior.

Rysy. Najwyższy szczyt w Polsce jest w Tatrach. Są to Rysy (2499 m n.p.m.) – jedna z atrakcji całego pasma. W tej części Karpat Zewnętrznych popularne są spływy kajakiem albo pontonem. W zimie z kolei dla miłośników sportów jest świetnie rozbudowana infrastruktura narciarska.

 

Przygotowanie do wyprawy

Zalecamy przy każdej wyprawie zabrać ze sobą mapę oraz dobrze przygotować się do wędrówki, biorąc pod uwagę aktualne warunki pogodowe i swoje umiejętności. Ważne są też specjalne ubrania termiczne, latarka, termos i kompas. Bez względu na to, który szlak wybierzesz, Karpaty polskie z pewnością zapewnią Ci niezapomniane wrażenia i chwile pełne piękna oraz spokoju, które tylko góry mogą oferować.

górska rzeka karpaty
by notacanon/pixabay
Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞