pszenica ozima
Rolnictwo

Najczęstsze wiosenne chwasty zbóż

Chwasty w zbożach, które pojawiają się wiosną, są istotnym problemem dla rolników. Wśród nich znajdują się zarówno rośliny jednoroczne, jak i wieloletnie, które konkurują ze zbożami o światło, wodę i składniki odżywcze, wpływając na zdrowie i wydajność upraw.

Chwasty dwuliścienne

Chwasty dwuliścienne występują pośród zbóż najliczniej. Charakteryzują się obecnością 2 liści w początkowej fazie wzrostu. Zaliczają się do nich m.in.:

  • chaber bławatek,
  • fiołek polny,
  • gorczyca polna,
  • gwiazdnica pospolita,
  • komosa biała,
  • mak polny,
  • maruna bezwonna,
  • przetacznik perski,
  • przytulia czepna,
  • rumianek,
  • tasznik pospolity.

Jakie są skutki obecności chwastów w zbożach ozimych i jarych?

Chwasty mogą powodować różnorodne szkody w uprawach zbóż, zarówno ozimych, jak i jarych. Konkurują z roślinami o dostęp do niezbędnych zasobów, co prowadzi do ograniczenia ich wzrostu, a także pogorszenia jakości ziarna i w efekcie obniżenia opłacalności uprawy.

Ponadto chwasty są żywicielami pośrednimi dla szkodników, a ich obecność prowadzi do zwiększenia wilgotności w łanie, przyczyniając się również do rozwoju chorób grzybowych. Kontrola tych niechcianych roślin jest zatem kluczowa dla utrzymania zdrowych i wydajnych upraw.

Jakie są najlepsze metody zwalczania chwastów w zbożach wiosną?

Zwalczanie chwastów w zbożach wiosną wymaga skutecznych i terminowych działań. Jest ono konieczne przypadku braku lub niewystarczającej skuteczności jesiennego oprysku herbicydem. Najlepsze wyniki przynosi zastosowanie herbicydów, które są aplikowane na wczesnym etapie wzrostu chwastów.

W jakich warunkach przeprowadzić wiosenne zwalczanie chwastów?

Termin aplikacji herbicydów wiosną ma kluczowe znaczenie dla efektywności zwalczania chwastów w uprawach rolnych. Należy pamiętać, że aby uniknąć wystąpienia zjawiska fitotoksyczności, należy stosować herbicydy w odpowiednich warunkach temperaturowych. Optymalna temperatura aplikacji środków chwastobójczych zazwyczaj mieści się w zakresie od 10 do 25°C. Istnieją jednak herbicydy działające w niższych temperaturach, co zwiększa elastyczność i efektywność działań ochronnych wiosną.

Jakie środki chwastobójcze są rekomendowane do stosowania w uprawach zbóż?

Ważne jest, aby wybierać środki, które są skuteczne przeciwko konkretnym typom chwastów występującym w danej uprawie oraz są bezpieczne dla zboża. Przykładowo preparaty zawierające substancje czynne, takie jak florasulam czy tribenuron metylowy skutecznie zwalczają chwasty dwuliścienne. Odpowiednio dobrany herbicyd zapewni skuteczną ochronę zbóż przed chwastami, minimalizując straty w plonach.

Flame Duo 354 SG – zwalczanie chwastów w zbożach

Herbicyd Flame Duo 354 SG zawiera dwa aktywne składniki – florasulam i tribenuron metylowy. Substancje te skutecznie zwalczają szerokie spektrum chwastów dwuliściennych, które są sporym problemem w uprawach zbóż.

W badaniach Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu środek chwastobójczy na zboża Flame Duo 354 SG uzyskał lepsze wyniki niż inne popularne herbicydy dostępne na rynku. Co istotne, herbicyd jest bezpieczny dla upraw następczych i nie zalega w glebie.

Herbicyd na zboża jest przeznaczony do stosowania nalistnego od fazy widocznego 3. rozkrzewienia do fazy rozwiniętego liścia flagowego (BBCH 23–39) w dawce do 0,06 kg/ha.\

materiały partnera (lh)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾