Znaczki pocztowe
Ochrona przyrody

Filatelistyka

25 marca 2002 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu cztery znaczki emisji „Ssaki i ich młode”. Seria prezentuje zwierzęta domowe – psa i kota – oraz gatunki drapieżne zagrożone wyginięciem – wilka i rysia.

Zwierzęta domowe

Psy i koty są zwierzętami, które znamy najlepiej, gdyż od stuleci mieszkają z nami pod jednym dachem.

Przyjaźń człowieka i psa trwa już około 10 tys. lat. Przedstawiony na znaczku labrador retriever jest w Polsce rasą coraz popularniejszą. Wywodzi się od towarzyszącego rybakom psa Saint-Jones z Nowej Funlandii. Został sprowadzony do Wielkiej Brytanii około 1820 roku. Doceniła jego zdolności brytyjska arystokracja i rozpoczęła hodowlę z myślą o przystosowaniu do polowań, a głównie do aportowania zwierzyny. Psy te cenione są za łagodny charakter i pogodną naturę. Labrador jest psem życzliwie nastawionym do ludzi i lubi być blisko człowieka.

Pierwsze oswojone koty pojawiły się w Egipcie około 3 tys. lat p.n.e. Ludzie zafascynowani ich zwinnością i tajemniczością, przypisywali im nadprzyrodzoną moc. Były więc czczone jako domowe bóstwa – uosobienie mądrości, witalności i płodności. W średniowieczu traktowano je podobnie jak czarownice: urządzano im procesy, torturowano i palono na stosach.

Zwierzęta dzikie zagrożone wyginięciem

Wilki żyją w grupach rodzinnych i łączą się w pary zwykle na całe życie. Młodymi opiekuje się całe stado. Ryś, zamieszkujący niegdyś lasy i góry całej Europy i Azji, z powodu swojego cennego futra zastał prawie doszczętnie wytępiony w krajach zachodniej Europy. W Polsce można go spotkać w Bieszczadach i w Puszczy Białowieskiej.

Młode rysie dają się oswoić, ale z reguły tolerują tylko bezpośredniego opiekuna. W stosunku do innych ludzi są dzikie i groźne.

Wszystkie znaczki o nominałach po 1,10 zł wydrukowano w formacie 51 x 31,25 mm, techniką wielobarwnego offsetu, w nakładzie po 2 200 000 szt. każdego, wg projektów artysty plastyka Janusza Wysockiego.

W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, w sprzedaży były dwa rodzaje kopert Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzone datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Fot. SCAPIN

Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞