Segregacja odpadów opiera się na systemie 5 różnych pojemników, do których należy wrzucać tylko odpowiednie grupy odpadów. Sprawdź, jak dzielić śmieci i upewnij się, że robisz to właściwie.
Aktualne zasady segregacji śmieci obowiązują od 2019 roku. Segregacja śmieci ma na celu głównie ograniczenie negatywnego wpływu człowieka na planetę i środowisko, zmniejszenie ilości śmieci i ograniczenie wydobycia nowych surowców naturalnych. To również szansa na wykorzystanie części surowców ponownie, obniżenie poboru energii oraz zahamowanie zachodzących zmian klimatycznych. Recykling umożliwia też znaczącą oszczędność energii. Wyjaśniamy, jak prawidłowo segregować odpady.
Pojemniki do segregacji śmieci
Kosze przeznaczone do danego typu odpadów mają te same kolory w całej Polsce, by ułatwić segregację. Domowe gospodarowanie odpadami nie jest skomplikowane, ale trzeba zapamiętać, co do danego kosza należy włożyć. Posegregowane nie jest już śmieciem, a wartościowym surowcem. Poddane recyklingowi odpady to mniej wysypisk.
Zdarza nam się jeszcze popełniać błędy, dlatego warto wiedzieć, że na przykład zatłuszczony papier wkładamy do kosza na odpady zmieszane, fusy po kawie i skorupki jajek do kompostownika, a elektrośmieci – jak zużyte baterie czy żarówki – należy wkładać do specjalnych pojemników. Zarówno one, jak też lekarstwa, mogą zawierać środki toksyczne, które powstają jako efekt zachodzących między odpadami interakcji, a następnie mogą łatwo przedostać się do wody czy gleby.
Aktualnie śmieci dzieli się na 5 kategorii:
– papier (tylko suchy i czysty) – kosz niebieski. Tona zebranej w niebieskim kontenerze makulatury da surowiec równy liczbie 17 drzew,
– metal i tworzywa sztuczne – kosz żółty,
– szkło – kosz zielony. Jedna butelka szklana to 4 godziny oświetlenia żarówką,
– odpady zmieszane – kosz czarny,
– odpady biodegradowalne – kosz brązowy. W domkach jednorodzinnych właściciele często zakładają też własny kompostownik. Przetworzone odpadki bio zmieniają się w nawóz próchniczny. Jest lepszy niż nawozy chemiczne przeznaczone do ziemi oraz kwiatów.
Argument finansowy – segreguj i oszczędzaj
Nie do każdego trafiają jednak argumenty mówiące o ratowaniu planety, dlatego zwróćmy uwagę na jeszcze jeden aspekt. Odpowiednia segregacja odpadów pozwoli też mniej płacić za śmieci. Duży procent śmieci produkowanych codziennie stanowią surowce wtórne (jak papier, szkło, metal czy plastik), które można wykorzystać raz jeszcze, a to pozwala na oszczędność. Pamiętajmy, że proces pozyskiwania surowca jest droższy niż jego wtórne przetworzenie. Recykling pozwala na oszczędność energii, surowców i środowiska naturalnego, a także pieniędzy – najwyższy czas zacząć.
fot. yogendras31 / Pixabay