tereny zieleni w mieście
Ochrona przyrody

Jakie korzyści dają drzewa w mieście?

Betonoza w Polsce króluje, ale coraz więcej mówi się o potrzebie tworzenia parków i terenów zieleni, odchodzenia od betonu. W Polsce rocznie wycina się miliard drzew. Zobacz, jak wiele korzyści dają nam drzewa w mieście.

Drzewa w mieście oferują nam wiele korzyści, wręcz bezpłatnych usług – m.in. produkują tlen, oczyszczają powietrze, pochłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla. Poza tym obniżają poziom hałasu, zapewniają bioróżnorodność i pochłaniają wodę z deszczu, zapobiegając podtopieniom.

Dają cień, schładzając ścieżki, place i chodniki. Produkują też parę, którą schładza powietrze. Chronią też przed promieniowaniem słonecznym. Przebywanie wśród zieleni wpływa korzystnie także na nasz nastrój – dochodzi do produkcji endorfin. Poza tym zieleń, w tym drzewa i krzewy, są wspaniałą i naturalną ozdobą. Służą też jako skuteczne, najlepsze klimatyzatory.

Poza tym stare drzewa są schronieniem dla zwierząt, roślin i innych organizmów. Usuwając drzewo – w mieście czy w lesie – tym samym usuwamy element ekosystemu i niszczymy bioróżnorodność. Z kolei nowe, sadzone drzewka zwykle nie są nadzorowane – to działanie marketingowe, wiele z nich usycha bez pielęgnacji.

Zmiany klimatyczne i prognoza zagłady

Dla mieszkańców miast poważnym zagrożeniem są zmiany klimatyczne, którym betonoza jedynie sprzyja. Drzewa i krzewy byłyby najważniejszym środkiem ochrony przed ich skutkami. Bez roślinności miasta czeka katastrofa, a ludzkość zagłada. Skutki odczuwamy już dzisiaj – ekstremalne upały, susze, pożary czy ulewy, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie poradzić.

fot. rrav / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾