Chrabąszcz majowy
Zwierzęta

Chrabąszcz majowy

Dorosłe chrabąszcze majowe, które spotykane są w maju i w czerwcu, żywią się liśćmi różnych drzew. Dawniej występowały masowo co cztery lata, czyli tyle, ile w naszych warunkach klimatycznych trwa ich rozwój.

Larwa Chrabąszcza majowego

Larwy chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha) zwane są pędrakami i żerują w glebie na podziemnych częściach roślin. Skutki ich żerowania mogą być różne, m.in. więdnięcie roślin, wypadanie rozsady, przerzedzenie wschodów itd.

Fot. benmenting

Długość życia

Obecnie lata „chrabąszczowe” zdarzają się sporadycznie i gatunek ten zarówno w postaci młodocianej, jak i dorosłej rzadko wyrządza szkody. Znacznie częściej widuje się innego nieco mniejszego przedstawiciela rodziny żukowatych (Scarabeidae), czyli guniaka czerwczyka (Amphimallon solstitiale) latającego później – od czerwca do sierpnia. W każdym roku, co trzeba podkreślić, „roją” się chrabąszcze z różnych roczników.

Czy chrabąszcze są groźne?

Pędraki chrabąszcza ukryte w ziemi są groźne dla roślin – wygryzają one m.in. bulwy ziemniaków oraz korzenie buraków, doprowadzają do „gołożeru”, a nawet powodują zamieranie młodych roślin.. Niszczą również trawniki, gdyż podgryzają trawę. Co więcej, są niebezpieczne dla drzew owocowych i ozdobnych, gdyż powodują zasychanie gałęzi. Na drzewach mogą rozwijać się tzw. pączki śpiące, doprowadzając rośliny do osłabienia i pogorszenia ich kondycji, co negatywnie wpływa na ich rozwój.

Jak z nimi walczyć?

Ukryty tryb życia ich larwy skutecznie utrudnia jednak walkę – najpierw trzeba jednak zlikwidować dorosłe chrabąszcze. Najlepiej rozpocząć rano, gdy są odrętwiałe – można je strącać z drzew, ale też likwidować specjalistycznymi środkami chemicznymi. Warto też wzruszać glebę, aby niszczyć w ten sposób pędraki.

Czy chrabąszcz gryzie?

Chrabąszcze majowe są szkodnikami upraw, ale mają aparat gębowy służący im głównie do gryzienia. Mogą próbować ugryźć też ludzi, ale nie jest to dla nas zbyt odczuwalne. Człowiek odbiera to raczej jak szczypanie.

Fot. Hans / pixabay

Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞