Jabłka w sadzie
Ochrona przyrody

Jak zabezpieczyć sad

Sad jest narażony na niszczenie przez zwierzęta, m.in. przez ptaki. Warto odpowiednio zadbać o drzewa owocowe, krzewy, warzywa itd. Jak ochronić się przed szkodnikami? Siatki sprawdzą się jako zabezpieczenie drzew i krzewów owocowych.

Na przykład szpaki mogą objeść drzewo ze wszystkich owoców! Szkody w sadzie oznaczają poważne straty finansowe dla przedsiębiorców. Jeśli hodujesz drzewka na własny użytek, bo marzą Ci się wiśnie, śliwki, morele czy jabłka z własnego ogrodu, też możesz objeść się smakiem. Siatka przeciw ptakom to dobre i praktyczne rozwiązanie, idealne do ochrony upraw sadowniczych. Jak ochronić się przed szkodnikami?

Dlaczego warto zastosować siatkę zabezpieczającą?

Drzewka i krzewy owocowe bez zabezpieczenia kuszą ptaki podwójnie. To przecież prosty sposób, aby zdobyć pokarm – skoro nie są chronione, ptaki na pewno skorzystają z takiej okazji. Zniszczone uprawy to duże straty, a zastosowanie specjalnej siatki sprawia, że znacznie utrudniasz im dostęp do zbiorów. To niezastąpione rozwiązanie w sadzie – zarówno dużym, jak i małym.

Polecane osłonki na drzewa: novmax.pl

Jakie zbiory możesz ochronić?

Siatka na ptaki doskonale ochroni różne drzewka i krzewy owocowe, m.in. czereśnie, wiśnie, winogrona, maliny, jabłka, borówki, gruszki, truskawki, porzeczki itd. Siatka przeciw ptakom to stosunkowo tani i prosty sposób, aby zabezpieczyć uprawy. Dzięki siatce ochronnej sad będzie zabezpieczony przed np. wróblami, szpakami, gawronami, drozdami i innymi „złodziejami” rujnującymi smakowite zbiory.

Posłuży na pewno przez kilka sezonów, gdyż produkowana jest z trwałego materiału. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, m.in. promieniowanie UV czy deszcz. To świetne i ekologiczne rozwiązanie, lepsze niż odstraszacze dźwiękowe lub środki chemiczne.

Można ją z powodzeniem stosować na dużych powierzchniach, skutecznie zabezpieczy nawet wielkopowierzchniowe uprawy. Oprócz standardowego przeznaczenia można ją też wykorzystać do ochrony oczek wodnych, stawów itd. jako zabezpieczenie przed zabrudzeniem, np. spadającymi liśćmi.

Skuteczna ochrona przeciw ptakom: novmax.pl

Fot. lumix2004 / Kkw

Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞