żabka
Zwierzęta

Żaba rogata – co trzeba wiedzieć o rogatce ozdobnej?

Żaba rogata jest nazywana także rogatką ozdobną. Ma bardzo ładne kolory, które zwracają uwagę ludzi, ale za to odstraszają drapieżniki. Żaby te są też coraz popularniejsze w hodowli – będą ozdobą terrarium.

Ile kosztuje żaba rogata?

Żaba rogata jest stosunkowo niedroga – jej cena wynosi zwykle od 150 do 300 złotych w zależności od wielkości, koloru i płci. Jest dość łatwa w hodowli – nie będzie sprawiała problemów. Żaba rogata jest ceniona przez interesujące ubarwienie i łatwość w hodowli – poradzi sobie z nią nawet niedoświadczona osoba.

Pamiętajmy jednak, że ma wymagania, które trzeba spełnić – m.in. inwestując w terrarium i jego wyposażenie. Co ważne – może głośno rechotać, co wydaje się być oczywiste, ale wolimy dodać i tę informację.

Terrarium dla rogatki ozdobnej

Żabka musi mieć gdzie mieszkać. Terrarium nie musi być duże, bo same płazy są małe. Im większe, tym lepsze, ale wystarczy terrarium o wymiarach 50x30x30 cm. Teren do swobodnego poruszania się jest niezbędny. Maluchy są skoczne, od góry trzeba je zamknąć.

Ważne jest też nawilżanie powietrza. Może ono wynosić od 80% do 90% w czasie aktywności żaby rogatej, a w okresie zimowania 65%. Zwierzę musi mieć miejsce do skakania i pluskania – potrzebny będzie zatem basen i miska z jedzeniem, a także oświetlenie.

Oświetlenie i temperatura

W czasie snu zimowego włączenie lampy na 10 godzin będzie odpowiednie, a w porze jej aktywności na około 15 godzin. W ciągu dnia dobrą temperaturą będzie 28°C. W nocy można obniżyć ją do 22-24°C. Na czas zimowego spoczynku żaby wystarczy 18°C.

Co jada żabka rogata?

Żabka bardzo lubi jeść. Można ją karmić owadami – m.in. świerszczami czy konikami polnymi. Jada też pisklęta kurcząt, myszy, oseski gryzoni czy małe rybki słodkowodne. Trzeba też zapewnić jej odpowiednią suplementację, by cieszyła się dobrym zdrowiem. Należy też unikać jej przekarmiania.

Ile żyje żaba rogata?

Żaba rogata żyje około 7-8 lat. Zadbana będzie cieszyła się zdrowiem i dobrą kondycją dłużej. Jest ciekawym mieszkańcem terrarium, a także jego ozdobą.

fot. ulleo / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾