zdrowotne zastosowanie ziół
Rośliny

Leki z domowej apteki – moc ziół

Domowa apteczka powinna obejmować także preparaty ziołowe, które mogą pomóc w leczeniu różnych dolegliwości – jak m.in. niestrawność. Skompletuj zioła o szerokim spektrum działania.

Zioła przeciwzapalne
W stanach zapalnych pomocne będą rumianek i szałwia. Napary z szałwii pomogą m.in. na stany zapalne układu pokarmowego, anginę, zapalenie jamy ustnej lub dziąseł, zapalenie gardła, czyraki, trądzik, grzybicę czy łuszczycę, a także na trudno gojące się rany.
Z kolei z rumianku robi się okłady przy zaczerwienieniach, owrzodzeniach lub oparzeniach skóry. Pomaga także przy stanach zapalnych oka.

Naturalne sposoby na przeziębienie

Zioła na przeziębienie to m.in. kwiat lipy i maliny. Lipa jest bogata w substancje, które obniżają gorączkę oraz pomagają zwalczyć objawy przeziębienia.
Natomiast napar lub sok z malin wzmacniają odporność i obniżają gorączkę. Także napar z wierzby może być uzupełnieniem leczenia grypy czy przeziębienia.

Zioła na niestrawność

Niestrawność to powszechna dolegliwość układu pokarmowego i od czasu do czasu cierpi na nią każdy z nas. Na objawy takie jak wzdęcia, zgaga, odbijanie, skurcze jelit i uczucie pełności warto wypić napary z mięty pieprzowej czy rumianku.

Mięta pieprzowa
Skutecznie pomoże przy bólu brzucha, niestrawności, wzdęciach, zatruciach czy braku apetytu. Można kupić herbatkę na bazie mięty albo ususzyć zioło samodzielnie.

Rumianek pospolity i koper włoski
Również poprawiają trawienie i pomogą w razie niestrawności, np. po spożyciu tłustych i obfitych posiłków.

Zioła na uspokojenie

Melisa
Jest to naturalny lek na uspokojenie, który pomoże w walce ze stresem i bezsennością.
Melisa jest znana z tego, że koi i uspokaja nerwy, wspiera pracę mózgu i pomaga przy bólach migrenowych.
Napary ziołowe z melisy można pić profilaktycznie lub doraźnie w sytuacjach napięcia nerwowego. Mogą też działać lekko usypiająco – warto o tym pamiętać.

Zioła na bóle menstruacyjne i inne kobiece problemy

Krwawnik pospolity
Pomaga m.in. na upławy, bóle brzucha i stan zapalny pochwy. Warto pić napar z niego w razie nieregularnego cyklu menstruacyjnego, uciążliwych objawów menopauzy czy stanów zapalnych jajników i macicy.
Lista jego właściwości jest jednak znacznie dłuższa – krwawnik działa ogólnie przeciwzapalnie, a także przeciwskurczowo, wiatropędnie, poprawia przemianę materii i przyspiesza metabolizm, ma właściwości żółciopędne, udrażnia drogi moczowe i zapobiega kamicy nerkowej.

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾