zastosowanie żurawiny
Rośliny

Żurawina – jakie ma zastosowania i właściwości?

Żurawina nie bez powodu zaliczana jest do superfoods. Jest wykorzystywana przy wspomaganiu leczenia infekcji dróg moczowych, słynie z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Może pomóc także w walce z wrzodami żołądka. Sprawdź, na co jeszcze pomoże żurawina.

Gdzie rośnie żurawina w Polsce i w Europie?

Żurawina w środowisku naturalnym występuje na bagnach i torfowiskach. Występuje w północnych rejonach Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Europie obszar jej zasięgu jest bardzo zwarty, obejmuje Skandynawię, część Pojezierza Bałtyckiego oraz północną część Niziny Wschodnioeuropejskiej. W rozproszeniu rośnie w Karpatach Południowych i Alpach.

W Polsce żurawina rośnie na Pomorzu w okolicach Augustowa, na Dolnym Śląsku, w województwie poznańskim, w Karpatach i Sudetach.
W Karpatach stanowiska znajdują się m.in. w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej, na torfowiskach Bór na Czerwonem, Baligówka, Puścizna Mała, Puścizna Wielka.
W Tatrach występuje na Polanie Waksmundzkiej oraz na Wielkiej Pańszczyckiej Młace.
W Bieszczadach rośnie na torfowiskach Łokieć, Dźwiniacz, Sokoliki Górskie.

Samodzielna uprawa żurawiny w ogrodzie

Żurawina jest zimozieloną krzewinką, która radzi sobie świetnie na podmokłym, bagiennym terenie. By uprawiać ją w ogrodzie, trzeba zadbać o podobne warunki – wilgotne, kwaśne i przepuszczalne podłoże. Jako podłoże sprawdzi się torf wymieszany z trocinami i piaskiem.
Optymalny odczyn gleby powinien wynosić pH 3,0-4,0. Zbiory trwają od połowy września, aż do początku listopada. Owoce żurawiny są pełne substancji aktywnych, które odpowiadają za jej prozdrowotne właściwości.

Fenomen żurawiny – na co pomaga?

Zastosowanie żurawiny jest bardzo szerokie, gdyż może pomóc na różne dolegliwości:

  • wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, czyli wychwytuje wolne rodniki, gdyż zawiera proantocyjanidyny, związki, dzięki którym organizm wolniej się starzeje;
  • poprawia wzrok, chroni przed zaćmą;
  • zwiększa elastyczność stawów;
  • zawiera antocyjany, naturalne barwniki, które działają ochronnie na naczynia krwionośne;
  • przyczynia się do obniżenia stężenia „złego” cholesterolu;
  • jest stosowana w infekcjach dróg moczowych. Żurawina wpływa korzystnie na ich stan.
    Owoce żurawiny mają kwaśny odczyn, dlatego jej stosowanie w przypadku infekcji pęcherza moczowego obniża pH i ogranicza namnażanie się bakterii.
    Zapalenie pęcherza moczowego to głównie dolegliwość kobieca, w dodatku ma tendencję do nawracania. Systematycznie spożywana żurawina może chronić przed powtórnym pojawieniem się zakażenia.
    Jeżeli jednak żurawina czy suplementy na niej bazujące nie pomogą w pozbyciu się problemu, należy zwrócić się do wenerologa;
  • ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne;
  • jest stosowana w profilaktyce wielu chorób, m.in. nowotworowych czy cukrzycy;
  • chroni przed szkodliwym działaniem promieniowana ultrafioletowego.

W jakiej formie można spożywać żurawinę?

Żurawinę można spożywać na różne sposoby i w różnej formie. Można jeść zarówno świeże, jak i suszone owoce, a także zamrozić jej owoce na zimę. W przypadku suszonych owoców zwróć uwagę, by nie była słodzona.
Dostępne są także soki. Można też wykonać z niej przetwory i serwować je jako dodatek np. do mięs.
Pasuje też do owsianek, ciast i jogurtów – to cenny element codziennej diety.
Alternatywnym rozwiązaniem są kapsułki, czyli suplementy zawierające żurawinę.

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾