aloes
Rośliny

5 roślin oczyszczających powietrze

Czyste powietrze i zieleń w domu mogą iść w parze! Jeśli szukasz sposobu, by wprowadzić do swojego życia więcej natury oraz zadbać o zdrowsze środowisko, rośliny oczyszczające powietrze to idealne rozwiązanie. Będą dobrym pomysłem dla miłośników florystyki i zdrowego stylu życia. Oto 5 roślin, które nie tylko ulepszają jakość powietrza, ale także dodają uroku każdemu wnętrzu.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z posiadania roślin w domu. Nie tylko poprawiają one estetykę naszego otoczenia, ale mają też istotny wpływ na nasze zdrowie. Rośliny oczyszczające powietrze to nie tylko dekoracja, ale praktyczny sposób na poprawę jakości życia. W tym artykule przybliżymy Ci kilka wybranych roślin, które są łatwe w pielęgnacji, piękne oraz efektywnie oczyszczają powietrze.

Rośliny oczyszczające powietrze – praktyczne i estetyczne 

Do domu wybieraj takie gatunki roślin, którym zagwarantujesz optymalne warunki do rozwoju i nie będą one zagrożeniem dla zwierząt. Część roślin nie sprzyja domowym pupilom. Rośliny opisane poniżej to must have w Twoim mieszkaniu!

Sansewieria (wężownica)

Ma wyprostowane, mieczowate liście o zielono-żółtym ubarwieniu. Nie wymaga wiele zabiegów pielęgnacyjnych – wystarczy jej minimalna opieka, toleruje różne warunki świetlne i rzadkie podlewanie. Wężownica ma też wiele zalet – jest znana z oczyszczania powietrza z toksyn takich jak benzol, formaldehyd, trójchloroetylen i amoniak. Ze względu na odporność na brak i światła określa się ją „rośliną żelazną”. Łatwo dostosowuje się do warunków panujących w domu.

Aloes

Roślina, która ma wiele zalet – ma m.in. cenne właściwości lecznicze, oczyszczające i łagodzące. Absorbuje tlenek węgla, benzen i formaldehyd. Służy oczyszczaniu powietrza w domu, jego liście można wykorzystać (m.in. do przygotowania maseczek na twarz czy maści do gojenia się ran)  i jest ciekawą rośliną ozdobną. Aloes wpisze się w różne aranżacje domowe. Jest łatwy w uprawie i wymaga minimalnej pielęgnacji.

Epipremnum (Scindapsus)

To pnącze z sercowatymi, błyszczącymi liśćmi w odcieniach zieleni. Potrzebuje jedynie podstawowej, prostej pielęgnacji. Preferuje jasne, ale nie bezpośrednie światło, lubi też regularne podlewanie. Do jej zalet zaliczamy m.in. skuteczne oczyszczanie powietrze z formaldehydu i innych zanieczyszczeń.

Fikus Benjamina

Są to bardzo eleganckie, zwisające liście, które tworzą efektowną koronę. Pielęgnacja tej rośliny jest prosta i niewymagająca. Fikus lubi jasne miejsca, wymaga umiarkowanego podlewania. Do jego plusów zaliczamy m.in. zdolność do oczyszczania powietrza z formaldehydu, toluenu i ksylenu.

Skrzydłokwiat

Bardzo popularny, gdyż nie wymaga trudnych zabiegów pielęgnacyjnych, a poza tym rewelacyjnie wygląda. Ma ciemnozielone liście i wspaniałe białe kwiatostany o subtelnym zapachu. Jest odporny na różne choroby. Jego duże, błyszczące liście dodają elegancji każdemu wnętrzu. Ważne jest jednak, aby unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które może je uszkodzić.

Skrzydłokwiat może kwitnąć cały rok, ale musi mieć zapewnione odpowiednie do tego warunki, m.in. dobrą wilgotność powietrza. Skutecznie oczyszcza powietrze, pochłania m.in. aceton, benzen, aldehyd mrówkowy, toluen, amoniak i inne lotne związki organiczne. Weź jednak pod uwagę, że może być trujący dla niektórych zwierząt.

Inne gatunki roślin oczyszczających powietrze

Wśród innych roślin o takich właściwościach warto wymienić także:

  • Bluszcz pospolity
  • Dracena wonna
  • Dracena obrzeżona
  • Zielistka
  • Rapis wyniosły
  • Epipremnum złociste
  • Begonia
  • Chryzantemy
  • Paprocie
  • Chamedora wytworna

Podsumowanie

Wybierając rośliny oczyszczające powietrze do swojego domu, pamiętaj, aby dostosować je do swojego stylu życia i warunków panujących w Twoim mieszkaniu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz skrzydłokwiat, aloes, czy fikusa, każda z tych roślin przyczyni się do poprawy jakości powietrza i doda uroku. Pamiętaj, że regularna pielęgnacja to klucz do zdrowych i pięknych roślin.

fot. Pixeleye / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾