Przebiśniegi w lesie
Rośliny

Przebiśnieg – niezawodna propozycja do wiosennego ogrodu

Przebiśnieg to delikatna roślina cebulowa, która urzeka drobnymi, białymi kwiatami. Jest on jedną z ulubionych wiosennych roślin polskich ogrodników. Pierwsze przebiśniegi mogą zdobić nasz ogród już w lutym. Co powinniśmy wiedzieć zanim podejmiemy decyzję o zakupie cebul przebiśniegów?

Przebiśniegi w lesie

Ważne informacje dotyczące przebiśniegów

Przebiśniegi (inne nazwy tych roślin to: śnieżyczka przebiśnieg, śniegułka, gładysz pospolity, gładyszek) są to dekoracyjne rośliny cebulowe, które w naturalnych warunkach można spotkać w Europie (w tym również w Polsce, gdzie są gatunkiem chronionym) i Azji. Nazwa przebiśniegi wynika z faktu, że w lutym rośliny te dosłownie przebijają się przez śnieg. Przebiśniegi są częścią rodziny amarylkowatych, co oznacza, że są spokrewnione z zefirantem, amarylisem czy krasnokwiatem. Częścią podziemną tych roślin są cebule pokryte brązową łuską. Przebiśniegi tworzą kępy, które mogą osiągać maksymalnie do 30 centymetrów wysokości. Posiadają one asymilacyjne, sezonowe liście o barwie sino-zielonej. Są one mięsiste i wąskie. Z wyglądu przypominają nieco trawę. Z cebuli wyrasta wzniesiona, owalna łodyga, na której szczyci tworzą się kwiaty w kształcie dzwonków opuszczonych ku dołowi. Ich drobne płatki przybierają barwę białą. Charakterystyczne dla kwiatów przebiśniegów jest to, że zamykają się one na noc, a także w sytuacji, gdy warunki atmosferyczne są niekorzystne. Przebiśniegi zaliczane są do najwcześniej zakwitających rośli cebulowych. Ich kwiaty pojawiają się już w lutym, a okres kwitnienia kończy się dopiero w kwietniu. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Przebiśniegi są roślinami miododajnymi chętnie odwiedzanymi przez pszczoły. Pamiętajmy, że wszystkie części tej rośliny są trujące.

Wskazówki dotyczące uprawy przebiśniegów

Przebiśniegi to rośliny w pełni mrozoodporne (nie trzeba ich zabezpieczać na zimę), a także mało wymagające, dlatego ich uprawę poleca się nawet osobom rozpoczynającym swoją przygodę z ogrodnictwem. Jako, że rośliny są trujące należy wybrać dla nich miejsce, które będzie niedostępne dla dzieci i zwierząt domowych.

Odpowiednie dla przebiśniegów stanowisko jest zacienione i chłodne (możemy sadzić je pod koronami krzewów i drzew). Rośliny te nadają się również do ogródków skalnych. Jeżeli chcemy, możemy posadzić je w donicach na balkonach i tarasach.

Optymalne podłoże jest zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i bardzo wilgotne.

Odpowiedni czas na sadzenie cebul przebiśniegów to wrzesień. Nie należy zwlekać do późnej jesieni, gdyż cebule muszą zdążyć się ukorzenić przed nadejściem mrozów (w przeciwnym razie nie wykiełkują wiosną).

Przebiśniegi po zakończeniu kwitnienia znikają z powierzchni ziemi.

Przebiśnieg – o tych zabiegach pielęgnacyjnych musisz pamiętać

Przebiśniegi nie są roślinami wymagającymi. Konieczne jest pamiętanie o ich podlewaniu, a także odchwaszczaniu (chwasty mogą stanowić poważną konkurencję w zakresie dostępu do wody i składników pokarmowych).

Cebule przebiśniegów tylko od sprawdzonych producentów

Przebiśniegi można uprawiać z nasion, sadzonek, a także cebul. Jako, że rośliny te w Polsce są wyjątkowo popularne, ich cebule kupimy w większości stacjonarnych i internetowych sklepów ogrodniczych. Są one dostępne także w niektórych supermarketach. Jeżeli zależy nam na zdrowych i dorodnych roślinach, wybierajmy cebule przebiśniegów, które pochodzą od polskich, sprawdzonych producentów. Firmy takie dają nam gwarancję, że ich cebule pozyskiwane są wyłącznie z kontrolowanych upraw.

materiał partnera (lh)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾