kot i pies
Zwierzęta domowe

Jak zaprzyjaźnić psa i kota?

Adoptujesz kota, a już masz psa? Ważne jest, by pamiętać, że zwierzęta te mają odmienne zachowania, potrzeby i sposoby komunikacji. Niekoniecznie muszą się zaprzyjaźnić, ale może się to udać – wymaga to jednak odpowiedniego przygotowania i pomocy z Twojej strony. Warto wprowadzić kota powoli do domu, by uniknąć stresu u zwierzaków i ułatwić im oswojenie się z nową sytuacją.

Najbardziej korzystna sytuacja to taka, gdy równocześnie wprowadzamy do domu szczenię i kocię. Maluchy są jeszcze bez uprzedzeń, oboje są na etapie socjalizacji i żadne z nich nie czuje się mocniej związane z domem oraz z Tobą. Zaczepiają się, razem poznają świat, śpią i jedzą z jednej miski. Obecność drugiego traktują jako coś oczywistego. Warto obserwować taką nawiązującą się między nimi relację.

Jak pies z kotem?

Panuje jednak przekonanie, że kot i pies w jednym domu to problemy i katastrofa, jeśli mowa o osobnikach dorosłych. Najgorzej, gdy jedno jest już w domu, a drugie dopiero przygarniasz. Zwierzaki są zazdrośnikami i na początku mogą rywalizować o Twoją uwagę oraz swój teren.

Mają traktować się jako przyjaciele i towarzystwo do zabawy, a nie jako wrogowie.  Wszystko ze względu na różnice charakterów. Czy na pewno? Coraz częściej żyją razem i lubią wspólnie spędzać czas. Możesz wiele zrobić, by uniknąć czarnych scenariuszy.

Jak zaprzyjaźnić psa i kota? Kilka tipów

  • Pozwól im poznać się stopniowo. Na początku trzymaj kota oddzielnie w pokoju z zamkniętymi drzwiami i pozwól psu poczuć jego obecność. Później można pozwolić na kontakt wzrokowy między nimi przez drzwi, a następnie umożliwić psu powąchanie przedmiotów takich jak miseczka z jedzeniem kota czy jego kołdrę.
  • Przygotuj dwie szmatki. Jedną pocieraj sierść psa, a drugą kota. Szmatkę z zapachem psa daj kotu, a z zapachem kota daj do wąchania psu. Jednocześnie daj im smaczka, by zapach kojarzył im się z czymś przyjemnym.
  • Pierwsze spotkanie. W końcu trzeba spróbować wyjąć kota z transportera, a psa odpiąć ze smyczy, ale bądź cały czas czujny i w gotowości.
  • Monitoruj ich zachowanie. Kiedy pozwolisz im na bezpośredni kontakt, staraj się kontrolować ich zachowanie, by uniknąć agresji lub niebezpiecznych sytuacji. Na początku warto trzymać psa na smyczy, by był pod kontrolą, gdy zacznie biegać za kotem. Kot zazwyczaj instynktownie ucieka, bo boi się biegnącego za nim psa. Z kolei każdy pies instynktownie goni kota, gdy ten ucieka.
  • Daj swoim zwierzętom osobne miejsca odpoczynku. Warto zapewnić każdemu zwierzęciu swoje własne miejsce do spania, jedzenia i odpoczynku. To pomoże im poczuć się bezpiecznie i komfortowo w nowym środowisku.
  • Nagradzaj dobre zachowanie. Kiedy Twoje zwierzęta zachowują się dobrze wobec siebie, nagradzaj je smakołykiem lub pochwałą. To zachęci je do pozytywnego zachowania i pomoże w budowaniu pozytywnych relacji między nimi.
  • Bądź cierpliwy. Zaprzyjaźnienie psa i kota może zająć trochę czasu. Ważne jest, by być cierpliwym i pozwolić swoim zwierzętom na stopniowe oswojenie się z nową sytuacją. Daj im czas na nawyknięcie do siebie i odkrycie nowych zapachów i dźwięków. Z czasem prawdopodobnie zaczną się wspólnie bawić i spać.
  • Nie krzycz. Jeśli zdarzy się, że pies zacznie gonić kota albo to kot zaatakuje psa, nie krzycz i nie wpadaj w panikę. Nie możesz też karać zwierząt. Pamiętaj o zachowaniu spokoju. Obecność drugiego zwierzaka kojarzyła się pierwszemu pozytywnie.

Pies i kot pod jednym dachem – wrogowie czy przyjaciele?

Pamiętaj, że każde zwierzę jest indywidualne i nie ma recepty na zaprzyjaźnienie psa i kota. Są pewne wskazówki, które warto wykorzystać, ale nie ma gwarancji, że próba ta zakończy się sukcesem.

Wszystko zależy od osobowości zwierzaków, ich charakteru, nawyków, ale też od ich wcześniejszych doświadczeń. Ważne jest, by zapewnić im spokojne i bezpieczne środowisko oraz wykazać się cierpliwością i miłością. Jeśli jednak przyjaźni nie będzie, nie można ich zmuszać do kontaktu – musisz to po prostu zaakceptować.

fot. vaclavzavada / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾