Krasanka owad
Dzikie zwierzęta w Polsce Zwierzęta

Kraśnik, krasanka i krasopani

Trzy występujące u nas gatunki owadów łączy podobieństwo nazw oraz kolorów.
Krasanki o długości ciała ok. 1cm. są pluskwiakami równoskrzydłymi podobnie jak mszyce czy cykady.

W Polsce spotkać można pospolitszą w górach krasankę natrawkę oraz niziną krasankę owocowiec. Larwy tych owadów żyją w glebie na głębokości kilkunastu centymetrów, gdzie otoczone pienistą substancją wysysają soki z roślin. 
Krasopani poziomkówka jest z kolei ćmą z rodziny niedźwiedziówek, o rozpiętości skrzydeł ok. 5cm. Występuje w wilgotnych lasach liściastych i mieszanych, a motyle latają w drugiej połowie czerwca oraz w lipcu. Włochate gąsienice żerują na wielu różnych krzewach oraz roślinach zielnych. 

Kraśniki, choć również należą do tzw. motyli nocnych prowadzą dzienny tryb życia żywiąc się nektarem z kwiatów. W Polsce występuje kilkanaście bardzo podobnych nieraz do siebie gatunków. Sprawiają wrażenie nieco niezdarnych, łatwo je złapać nawet ręką. Wynika to z tego, że czują się nietykalne, gdyż noszą w sobie trującą substancję – kwas cyjanowodorowy, którego pochodną jest miedzy innymi cyjanek potasu. Jaskrawa barwa skrzydeł w ich przypadku jest ostrzeżeniem przed pochopnym spożyciem tego owada. Również gąsienice posiadają zestaw kolorów będący w przyrodzie sygnałem informującym o toksycznych właściwościach ich posiadacza.

Tekst: Marcin Sielezniew (wpis archiwalny z 2003r.)

Autorstwa Richard Bartz, Munich aka Makro Freak – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4101583

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾