Psy

Język ciała psów

Psy komunikują się zarówno z ludźmi, jak i z innymi psami, używając całego ciała – m.in. uszu czy ogona. Obserwując je i znając mowę ich ciała, możemy dowiedzieć się, czy są zestresowane, boją się, są zrelaksowane i szczęśliwe, a może czują zaniepokojenie.  Wyjaśniamy, jak „czytać” sygnały, które nam wysyłają.

Opieka nad psem wymaga dobrego kontaktu i porozumienia oraz zbudowania więzi między psem a człowiekiem. Konieczne jest umiejętne rozpoznawanie jego potrzeb i zrozumienie oczekiwań oraz odczytywanie jego sposobów komunikacji i odpowiednia na nie reakcja.

Pies jako najlepszy przyjaciel

Pies często okazuje uczucia, ale nie zawsze umiemy je właściwie zinterpretować. Czasami język psa jest trudny do rozszyfrowania lub popełniamy błędy. Nauczenie się podstaw tego języka wymaga cierpliwości, czasu i praktyki. Psy dobrze funkcjonują z nami w domu, bo mają umiejętność komunikowania się z ludźmi, a ich „mowa” jest fascynująca.

Obserwuj go w różnych sytuacjach, w interakcji z ludźmi i innymi psami, w zmiennych okolicznościach, przyglądaj się zachowaniu innych czworonogów w parku czy na ulicy. Zachowaj czujność na wszelkie zmiany w ciele, zwrócić uwagę m.in. na postawy ciała, oczy, uszy, futro, ogon. Poniżej kilka porad i naucz się rozumieć swojego pupila.

Mowa ciała psa

„Baw się ze mną”. Zaproszenie do zabawy pies wyraża podekscytowaniem, poszturchiwaniem.

Podejrzliwość. Jeśli pies ma uszy ściągnięte do tyłu, podejrzliwe spojrzenie i przyjmuje sztywną postawę, jest niepewny i podejrzliwy.

Brak zaangażowania. Sztywna postawa, odwrócony wzrok, unikanie spojrzenia na właściciela, statyczne zachowanie to ostrzeżenie, że pies nie czuje się dobrze i bezpiecznie, woli być sam i nie chce, byś się do niego zbliżał.

Niepokój wewnętrzny. Twój pupil ziewa? Nie, nie jest śpiący ani senny, lecz odczuwa niepokój. Stara się poradzić sobie w niepewnej sytuacji i próbuje się uspokoić.

Stres. Oblizuje wargi, ziewa, jest pobudzony? Psiak też odczuwa stres, jest niespokojny i czeka na Twój sygnał, który go uspokoi.

Strach. Uszy położone, grzbiet wygięty w łuk, ogon podkulony – to sygnały, że pies się boi. Nie chce dotykania czy pocieszania, ale realnej pomocy – np. wyprowadzenia go z miejsca, w którym nie czuje się pewnie. Nie narzucaj mu się, nawet jeśli chcesz go przytulić i masz dobre zamiary – pies prezentuje w tym momencie pozycję wycofania. Dodatkowo może zjeżyć sierść na grzbiecie, a nawet warczeć lub próbować odstraszyć – weź pod uwagę, że pies próbuje Cię ostrzec.

Unikanie. Pies ma zaniepokojone spojrzenie i zerka do tyłu, a dodatkowo podkulony między tylnymi łapami ogon? Chce wyjść, np. od weterynarza, bo odczuwa niepokój.

Budowanie relacji pies – człowiek

Do zbudowania silnej i dobrej relacji między psem a człowiekiem ważne jest zrozumienie psich potrzeb i emocji. Używają mowy ciała i głosu, by komunikować się – na przykład w sytuacjach stresowych mogą wysyłać sygnały uspokajające lub dystansujące (jak m.in. szczekanie, warczenie, pokazywanie zębów, odwracanie głowy, ziewanie, machanie ogonem, kładzenie się brzuchem do góry, stroszenie sierści itd.).

Lena.k

fot. Myriams-Foto / Pixabay

Karolina to ekspertka w dziedzinie behawiorystyki kotów, właścicielka trzech futrzaków i autorka artykułów o opiece nad kotami. W swojej pracy współpracuje z weterynarzami, dzięki czemu jej porady są aktualne i rzetelne. Jest znana z humorystycznego podejścia, nazywając swój dom "luksusowym hotelem dla kotów". 🐱📚🐾