dziecko na survivalu
Survival

Czy warto zapisać dziecko na obóz survivalowy?

Wielu rodziców decyduje się zapisać swoje dziecko na obóz survivalowy – obóz przetrwania. To ciekawa forma spędzania wolnego czasu i wiele młodych osób chce spróbować takiego wyzwania. Dlaczego? Zobacz, jakie zalety ma survival dla dzieci i młodzieży. 

Survival, czyli sztuka przetrwania 

To walka ze słabościami, a także coś innego w nowoczesnym i pełnym technologii świecie. Zapewnia przygody, próby, kontakt z naturą i rówieśnikami, uczy współpracy. Obóz survivalowy może być wspaniałym doświadczeniem dla dziecka, które lubi aktywności na świeżym powietrzu, chce nauczyć się podstawowych umiejętności przetrwania w dziczy oraz nabyć wiedzę na temat życia w naturze. 

Mogą nauczyć się, jak rozpalać ognisko, zbierać wodę i jedzenie, jak zbudować schronienie, jak zidentyfikować i unikać niebezpiecznych zwierząt i jak podejmować decyzje w sytuacjach kryzysowych.

Dla dzieci i młodzieży z miasta kontakt z naturą może być bardzo ważny. Czas na powietrzu wpływa pozytywnie wpłynie na kondycję i stan zdrowia. Większość nastolatków żyje w świecie cyfrowym, a odskocznia na łonie natury może być interesująca. Dziecko odkryje, że możliwość obserwowania dzikiej przyrody to atrakcja lepsza niż telewizor albo smartfon.

Jakie umiejętności dziecko pozyska na obozie survivalowym?

Umiejętności nabyte w trakcie takiego obozu to coś, co przyda się na co dzień. Można nauczyć się obsługi lornetki, kompasu, zyskać umiejętność rozpalania ogniska czy zdobywania pożywienia i czytania śladów czy budowy szałasu. To także dobra okazja, by porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa w terenie. Nauczy się też samodzielności i odpowiedzialności, a także zadba o sylwetkę, siłę i kondycję. 

Duże znaczenie ma też zdolność do orientacji w terenie. Smartfony gwarantują dostęp do map, ale są awaryjne. Urządzenia te często nie działają na wyprawie. Część obozów ma szeroką ofertę dodatkową – może obejmować szkolenia ze strzelania, łowienia ryb, pływania i inne.

Komunikacja i współpraca

Obóz przetrwania to nie tylko umiejętności praktyczne. Dziecko ma szansę nauczyć się pracować w grupie i nawiązywać nowe relacje z rówieśnikami. To niezwykle ważne skille w życiu prywatnym oraz zawodowym. Aktywne spędzanie czasu sprzyja budowie więzi i współpracy. Obóz surwiwalowy daje szansę na nawiązanie znajomości, które mogą przetrwać lata. 

Podsumowanie 

Nie każde dziecko lubi taką formę spędzania czasu – na pewno nie powinno się go zapisywać na taki obóz na siłę, wbrew jego woli. Jednak decyzja o zapisaniu dziecka na obóz survivalowy zależy od wielu czynników, takich jak wiek dziecka, jego doświadczenie w takich sytuacjach, zdrowie, preferencje i poziom gotowości rodziców.

Podsumowując, warto zapisać dziecko na obóz survivalowy, jeśli jest to zgodne z jego zainteresowaniami, doświadczeniem i wiekiem, a także jeśli obóz oferuje odpowiednie zaplecze i wykwalifikowaną kadrę. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć cele i oczekiwania związane z udziałem dziecka w takim obozie. Należy również upewnić się, że obóz ma odpowiednie zaplecze i wykwalifikowaną kadrę, która zapewni bezpieczeństwo dziecku.

KwK / f: LUM3N / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾