gekon - gatunki
Terrarystyka

Najpopularniejsze gatunki gekonów hodowlanych

Wyróżniamy około 1200 gatunków gekonów – nie wszystkie są hodowlane. Poznajmy najpopularniejsze z nich.

Gekon orzęsiony. Nazwa pochodzi od wypustek nad oczami, które przypominają rzęsy. Ten gatunek ma charakterystyczne rzęski, które zaczynają się nad oczami i biegną dalej, wzdłuż całego ciała. W przeciwieństwie do innych jaszczurek, gekon orzęsiony nie musi jeść żywych owadów. Karmi się go specjalną karmą dla gekonów. Oczywiście owady też chętnie zje. Jego dietę powinno się wzbogacić o wapno. Proszkiem można posypać owady lub karmę. Można też kupić je w kostkach, które rozkłada się w terrarium.

Może mieć do ok. 22 cm. Może mieć różne kolory – m.in. żółty, brązowy, pomarańczowy, zielony, szary albo czerwony. Gekony te mają spłaszczoną i trójkątną głową i chwytnym ogonem. Gekony te prowadzą nocny tryb życia. Można spróbować hodować razem dwa lub trzy gekony, ale pod warunkiem, że nie będą agresywne wobec siebie. Łatwo je oswoić, są łagodne.

Gekon tygrysi / lamparci. To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych hodowlanych jaszczurek. Robi wrażenie barwą i pięknym umaszczeniem. Może osiągać do 27 cm, występuje w wielu kolorach, ale najczęściej są one żółte z ciemnymi plamami. Nie umie chodzić po pionowych powierzchniach. Przypomnijmy, że połowa gatunków zachowała tę umiejętność.

Gekon ten ma chude ciało, pazury i dość gruby ogon. Jeśli chcesz mieć w nim towarzysza, weź pod uwagę, że prowadzi nocny tryb życia. Są łagodne i można je bez problemu oswoić. Gekony tego gatunku żyją w hodowli domowej nawet ponad 20 lat. Gekony lamparcie żywią się przede wszystkim żywymi owadami – jak szarańcze, karaluchy czy świerszcze.

Gekon płaczący. Występuje w różnych barwach – może być czekoladowy i mieć grzbiet pręgowany, żółty albo beżowy z plamkami na grzbiecie. Jak i inne gekony, prowadzi nocny tryb życia.

Gekon turecki. To mała i bardzo delikatna jaszczurka o dużej głowie i spłaszczonym tułowiu. Ma zwykle od 10 cm do 13 cm. Niemal połowę ich długości stanowi ogon. Ubarwienie zależy od koloru otoczenia i może być różnorodne. Jaszczurka jest pokryta łuskami oraz wyrostkami.

Gekon Williamsa. Ma piękną, niebieską barwę. Na głowie i na bokach ma czarne elementy w postaci pasków i kropek. Występuje tylko w Tanzanii, żyje na drzewach. Jest to gatunek krytycznie zagrożony i nie można go hodować.

fot. Milchdrink / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾