psy myśliwskie
Hobby

Rasy psów myśliwskich – jaki pies na polowania?

Psy wybranych ras są świetnymi pomocnikami i towarzyszami polowań. Trzeba wiedzieć, że każdy preferuje jednak inny teren. Poznaj rasy psów myśliwskich.

Psy gończe

Psy gończe szukają śladu, a potem podążają nim, aż odnajdą zwierzynę. Mogą polować pojedynczo albo sforą. Są bardzo odważne i wytrzymałe. Zaliczamy do nich m.in. ogary polskie, posokowce bawarskie, bloodhound, beagle i psa gończego polskiego.

Płochacze

Ich rolą jest wyszukiwanie i wypłaszanie ptactwa i zwierzyny z zarośli czy szuwarów. Są to: spaniele, foxteriery czy welsh teriery,

Aportery

Ich zadaniem jest aportowanie postrzelonej zwierzyny z lądu i wody. Nie polują bezpośrednio, współpracują z myśliwym. Są to m.in. Chesapeake Bay retriever, Golden retriever, Labrador retriever oraz wyżły.

Wyżły są doskonałe do aportowania i wyszukiwania, czasami też do polowania w wodzie. Charakteryzują się stójką, to sygnał dla myśliwego o miejscu występowania zwierzyny. Wyróżniamy m.in. wyżły wyżeł niemieckie i węgierskie oraz setery.

Norowce

Dzięki cechom fizycznym – jak długa sylwetka, niewielki wzrost i krótkie łapy – są one wykorzystywane do wypłaszania z nor lisów, borsuków i królików. Zaliczamy do nich m.in. jamniki (idealny pies myśliwski), foxteriery i welsh teriery.

Dzikarze

Psy do polowania na dziki. Szybko biegną i oszczekują zwierzynę, świetne w osaczaniu. Zalicza się do nich m.in. teriery, foxteriery, jamniki, szpice myśliwskie i ogary.

KwK, foto: No-longer-here / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾